Pulsna oksimetrija

postupak izvođenja pulsne oksimetrije
Testovi za proveru nivoa kiseonika u krvi mogu biti od pomoći u dijagnostici ili praćenju bolesti pluća. Tu spadaju:
  • pulsna oksimetrija
  • gasne analize krvi
  • procena dugotrajne terapije kiseonikom (LTOT)
  • test hipoksije (provera sposobnosti za letenje)

Šta je pulsna oksimetrija?

Kiseonik se prenosi u našim crvenim krvnim zrncima pomoću molekula koji se zove hemoglobin. Pulsna oksimetrija meri koliko kiseonika nosi hemoglobin u našoj krvi.

šta je pulsna oksimetrija

Gde se i zašto radi pulsna oksimetrija, koje su indikacije?

Osobe sa bolestima pluća mogu imati nivo kiseonika u krvi niži od normalnog, tako da pulsna oksimetrija može pomoći da se dijagnostikuje da li problem postoji.

Što su pluća više oštećena veća je verovatnoća da će postojati i problem sa količinom kiseonika koja se preko pluća prenosi u krvotok. Pulsna oksimetrija se, između ostalog, može koristiti za merenje koliko su pluća pogođena bolešću.

Test pulsne oksimetrije se može uraditi jednokratno, tokom pregleda a može se koristiti i za merenje nivoa kiseonika tokom određenog vremenskog perioda, na primer tokom vežbanja ili tokom sna.

Kakva je priprema potrebna za izvođenje pulsne oksimetrije?

Lak za nokte – u debljem sloju ili gel lak – ili veštački nokti mogu blokirati svetlost iz aparata i uticati na očitane vrednosti. To znači da se od pacijenta može tražiti da se lak ili nokat uklone – na jednom prstu. Ovo će pomoći da se dobije tačan rezultat.

Na rezultate pulsne oksimetrije mogu uticati i neka medicinska stanja uključujući anemiju i Raynaud-ov sindrom. Prenesite Vašem doktoru ukoliko znate da bolujete od ovih bolesti.

Kako se izvodi pulsna oksimetrija?

Pulsni oksimetar je mali uređaj koji se poput štipaljke kači na prst pacijenta. Nakon uključivanja, pulsni oksimetar isijava svetlost kroz vrh prsta i meri koja se količina te svetlosti apsorbuje u krvi pacijenta.

Pulsni oksimetar isijava dve vrste svetlosti – jedno crveno svetlo i jedno infracrveno svetlo. Krv koja sadrži više kiseonika apsorbuje veću količinu infracrvene svetlosti a propušta više crvene svetlosti. Obrnuto, kada krv ima u sebi manje kiseonika ona će apsorbovati veću količinu crvene svetlosti a propuštati veću količinu infracrvene svetlosti. Pulsni oksimetar detektuje te vrednosti i automatski izbacuje rezultat koji se izražava u procentima.

izvođenje pulsne oksimetrije

Koji su neželjeni efekti tokom ili posle pulsne oksimetrije?

Postupak merenja zasićenosti krvi kiseonikom uz pomoć pulsnog oksimetra nema neželjenih efekata.

Koliko traje pulsna oksimetrija?

pulsna oksimetrija trajanje

Pulsna oksimetrija je postupak koji u ordinaciji Vašeg lekara traje nekoliko sekundi. Međutim, postoje situacije (npr. u bolničkim uslovima) kada se zasićenost krvi kiseonikom meri nekoliko sati ili čak i dana.

Takođe postoje i varijante pulsnih oksimetara koji se koriste za praćenje zasićenosti kiseonikom tokom fizičke aktivnosti ili tokom sna.

Kako izgleda rezultat pulsne oksimetrije?

oksimetar

Displej oksimetra pokazuje procenat kiseonika u vašoj krvi. Za nekoga ko je zdrav, normalan nivo zasićenosti krvi kiseonikom biće oko 95–100%.

Ako je nivo kiseonika ispod ovog, to može biti pokazatelj da postoji problem sa plućima. Osobama sa niskim nivoom kiseonika može biti potreban dodatni kiseonik ili druga vrsta terapije.

Trenutne smernice preporučuju da osobe sa zasićenošću kiseonikom u mirovanju od 92% ili manje (a koja je merena više puta) treba da budu upućene na dopunske metode ispitivanja nivoa kiseonika u krvi – prvenstveno gasne analize, kako bi se napravila procena daljeg pristupa lečenju.

Kod osoba sa upalom pluća i dece sa plućnim problemima , zasićenost kiseonikom može pomoći da se odluči da li neko treba da bude zbrinut u bolnici.

Tekst napisala dr Biljana Petrevska.