Sezona prehlada i gripa

sezona prehlade gripa

SEZONA PREHLADA I GRIPA

U sezoni obilne sekrecije iz nosa, gušobolje, kašlja, povišene temperature i/ili bolova u kostima i mišićima uvek se pitamo osnovnu stvar – „obična prehlada ili grip“? Šta raditi, kako  sami sebi pomoći i kada otići kod lekara?

Rhinopharyngitis ili u svakodnevnom govoru poznat kao „prehlada“ predstavlja oboljenje gornjih disajnih puteva izazvano virusima. Karakteriše ga postepen početak i obično blaži,  gore navedeni simptomi. Obično nas značajno ne remeti u svakodnevnim aktivnostima a ukoliko se javi izraženije povećanje telesne temperture praćeno slabošću,   prebojenom sekrecijom iz nosa i/ili intenzivnim kašljem vreme je da se javite Vašem lekaru. Tada je najčešće potrebno uraditi određene laboratorijske analize (KKS sa leukocitarnom formulom, CRP, SE) da bi se  proverila mogućnost nastanka komplikacija i preporučila dalja terapija.

Prva pomoć u slučaju prehlade je unos veće količine tečnosti i vitamina – naročito vitamina C i D, smanjenje fizikog opterećenja,  prirodni preparat za grlo na bazi propolisa ili pantenola i žalfije – „tablete za sisanje“ kao i neki od lekova za snižavanje temperature. Još jedna grupa lekova koja je dosta zastupljena u lečenju prehleda su tzv.intranazalni dekongestivi – obično u vidu kapi za nos ili u vidu rastvora ili tableta. Njihovo korišćenje je korisno ali u ograničenom trajanju i ne više od 2-3x na dan.

Prirodni lek za otpušenje nosnih kanala: jednu punu malu kašičicu obične kuhinjske soli prokuvati sa 1l vode. Ohladiti na sobnu temperaturu i dodati 2 velike kašike rastvora Pantenol ( može se naći u svakoj apoteci). Ovim rastvorom ispirati intenzivno nos i grlo nekoliko puta tokom dana i potruditi se da se ta količina potroši za 2-3 dana.

Inače ovaj rastvor se može koristiti i svakodnevno u prevenciji nastanka bolesti – koristiti ujutru i uveče kroz „pumpicu za nos“ i eventualno u toku dana u zagušljivim i/ili zagađenim prostorima – sredinama.

 

Kada kažemo „grip“ – medicinski Influenza – onda govorimo o bolesti koja najčešće nastaje iznenada i sa izraženom, već spomenutom simptomatologijom. Virus gripa nas „baci u krevet“ i čini nas nesposobnim i za većinu svakodnevnih, redovnih aktivnosti – da ne govorimo o radnim obavezama.  Temperatura je jako visoka – može biti i do 40°C,  gubimo apetit, izrazito smo malaksali, sekrecija iz nosa je obilna i bistra, boli nas grlo a kašalj je često prisutan (različitog intenziteta).

Prva samopomoć su lekovi za snižavanje temperature i ponovo vitamin C i D uz „tabletice za sisanje“  ali je u ovom slučaju mirovanje uz unos veće količine različitih napitaka nezaobilazan „lek“ bar u prva 2 dana. Nakon toga –  ukoliko se stanje ne smiruje ili se pak pogoršava – neophodno je da se obratite svom lekaru radi odluke o daljem lečenju. U današnje vreme su česte komplikacije gripa – sve do upale pluća.

GRIP I PREHLADA SU BOLESTI IZAZVANE VIRUSIMA I UPOTREBA ANTIBIOTIKA ZA NJIHOVO LEČENJE (ukoliko su bez komplikacija a njih prepoznaje lekar a ne pacijent i/ili farmaceut ili Google  J )  JE NEOPRAVDANA.