Šta je vitamin B6 – piridoksin i koja mu je uloga?
Vitamin B6 je našem organizmu potreban za više od 100 enzimima posredovanih metaboličkih reakcija. Uključen je u razvoj moždanog tkiva fetusa tokom trudnoće i kod dojenčadi a ima veoma značajnu ulogu u normalnom funkcionisanju imunog sistema.
Koje su dnevne potrebe za vitaminom B6?
Količina potrebnog vitamin B6 u organizmu je direktno zavisna od godina života i određenih stanja našeg organizma – trudnoća, neke bolesti itd. Kod zdravih osoba te vrednosti se kreću od 0,1 mg za novorođenče pa do 2 mg npr za trudnice.
Koje namirnice su bogate vitaminom B6?
Vitamin B6 se nalazi u mnogobrojnim namirnicama i preporučene dnevne doze se mogu uneti adekvatnom i raznovrsnom ishranom. Neke od namirnica bogate vitaminom B6 su živinsko meso, riba i iznutrice, krompir i drugo povrće bogato skrobom, voće - ali ne citrusno.
Koje vrste suplemenata (dodataka ishrani) sadrže vitamin B6?
Postoje brojni multivitamisnki preparati u kojima je zastupljen ovaj vitamin, najčešće u kombinaciji sa ostalim vitaminima B grupe. Takođe se mogu naći i preparati u kojima se nalazi samostalno.
Kako najčešće nastaje nedostatak vitamin B6?
Većina osoba u dobro i srednje razvijenim zemljama unosi dovoljnu količinu vitamina B6 putem hrane. Međutim postoje osobe kod kojih je mogućnost nastanka manjka vitamina u organizmu povećana. Tu spadaju:
Koji su simptomi nedostatka vitamina B6?
Iako su retke situacije kada postoji nedostatak vitamin B6, ukoliko se pojave mogu biti dosta neprijatne za osobu a uključuju anemiju, nespecifičnu ospu na telu koja svrbi, otečen jezik, suve i ispucane usne, ranice na uglovima usana.
U situaciji težeg nedostatka može se javiti značajan pad imuniteta – slonost infekcijama, depresija i konfuzija. Dojenčad koja nemaju dovoljnu količinu vitamina B6 mogu postati razdražljiva ili mogu razviti osetljiv sluh.
Koji su mogući efekti Vitamina B6 na zdravlje ljudi?
Može li vitamin B6 biti štetan?
Putem hrane se gotovo nikad ne unosi previše vitamina B6. Međutim nekontrolisano uzimanje suplemenata u dužem vremenskom periodu i u nekontrolisanim dozama može dovesti do ozbiljnih oštećenja nerava – najčešća manifestacija je nemogućnost kontrolisanja pokreta pojedinih delova tela. Najčešće se simptomatologija povuče nakon prestanka uzimanja suplememnata ali nekada zaostanu posledice. Takođe visoke doze vitamina B6 mogu dovesti do pojave tamnijih i bolnih promena na koži, izrazite osetljivosti na sunčevu svetlost, mučninu i gorušicu.
Kao i za sve druge suplemente i ovde važi osnovno pravilo – uzimati suplemente samo iz medicinskih razloga i uz kontroluz svog lekara.
Povezane objave:
Šta je vitamin K i koja mu je uloga? Vitamin K je hranljiva materija koja je telu potrebna da bi ostalo zdravo. Važan je za zgrušavanje krvi i zdrave kosti, a ima i druge funkcije u telu. Vitamin K je neophodan jetri za sintezu četir...
Saznaj višeŠta je vitamin E i koja mu je uloga? Vitamin E jedan od osnovnih nutrijenata koji se nalazi u mnogim namirnicama. U telu ima važnu antioksidativnu ulogu u smislu pomaganja ćelijama da se zaštite od štetnih uticaja slobodnih ra...
Saznaj višeŠta je Vitamin A i koja mu je uloga? Vitamin A je vitamin rastvorljiv u mastima i prisutan je u mnogim namirnicama. Važan je za normalan vid, pravilno funkcionisanje nervnog sistema i reprodukciju. Takođe pomaže u pravilnom funkcionisanj...
Saznaj višeŠta je folat i koja mu je uloga? Folat je vitamin B grupe koji je neophodan za stvaranje DNK i drugog genetskog materijala a potreban je i za normalnu deobu ćelija. Oblik folata koji se naziva folna kiselina se nalazi u obogaćenoj hrani i...
Saznaj višeŠta je Vitamin B12 i šta mu je uloga? Vitamin B12 pomaže održavanju funkcije nervnog sistema kao i krvnih ćelija – dominantnio crvenih krvnih zrnaca; pomaže u stvaranju genetskog materijala – DNK Potrebno je se ispune...
Saznaj više